İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Stres, çağımızda insanların sıklıkla maruz kaldıkları olumsuz etkilerin başında gelmektedir. Stresli insanlar, yalnızca saç dökülmeleri değil, pek çok problem ile de karşı karşıya kalmaktadırlar. Başta sağlık konusunda yaşanan bu problemler, kişinin direk olarak bağışıklık sistemine etki eden stres faktörüne bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmeleri de stres temelli yaşanabilen rahatsızlıkların başına gelmektedir. Özellikle, herhangi bir stresli durumdan dolayı ortaya çıkan saç dökülmeleri, kişinin kendini güçsüz hissetmesi, kendine olan öz saygısını ve güvenini yitirmesi ile birlikte yeniden strese girmesi sonucunda, bir kısır döngü içerisine girilmesine, saç dökülmesinin veya stres bazlı hastalığın daha kötü bir hal almasına sebep olmaktadır.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Türleri

Strese bağlı saç dökülmesi, durumu ilişkisine bağlı olarak iki grupta incelenebilir. Bunlardan birincisi, primer ilişkili saç dökülmeleri, vücut içerisinde veya genetik kodlamalarda, saç dökülmesi durumuna sebep olacak bir problem yaşanmaması fakat kişinin içinde bulunduğu ruhsal dengesizliğin ve bunalımın beraberinde getirdiği stres sebebi ile ortaya çıkan saç dökülmeleridir. Direk olarak stresten dolayı ortaya çıkan bu saç dökülmeleri, çeşitli tedavi yöntemleri ile önlenebilir ve hasta sağlığına kavuşabilir.

Diğeri ise, sekonder ilişkili saç dökülmeleri, saç dökülmesine bağlı olarak ortaya çıkan ruhsal depresyonun yarattığı stres ile durumun daha kötüye gitmesi durumudur. Bu durum da dolaylı yoldan saç dökülmesini artırdığı için, stresten dolayı saç dökülmelerine sebep olabilmektedir.

Bu iki durumun dışında, bir de alopesi areta adı verilen, halk arasında saç kıran olarak da bahsedilen bir tür dökülme söz konusudur. Bu durumda, saç bölgesinde dairesel olarak meydana gelen dökülmeler ile karşı karşıya kalınır. Bu durum her iki cinste de görülebileceği gibi, sosyal stres sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Strese bağlı olarak gerçekleşen saç dökülmelerinde sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Saç dökülmeleri, genetik sebeplerden öte, stres sebebi ile de kolayca meydana gelebilen bir problemdir. Özellikle stresin hayatımızda bu derece etkin bir faktör olması nedeniyle, dikkat edilmezse, saç dökülmesi yanı sıra çok daha büyük sağlık problemler yaratabilir.