İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Seyrek bölgelere saç ekimi için kullanılabilecek pek çok yöntem vardır. Bu yöntemleri FUT tekniği, FUE tekniği ve PRP olarak sıralamak mümkündür. Bunların yanı sıra, fazla tercih edilmemekle birlikte BHT yönteminin de saç ekimi konusunda uygulandığını söylemek mümkün. Peki bu yöntemler nedir, kimler için uygulanabilir, en etkili saç ekimi yöntemi hangisidir?
FUT tekniği, saçlı dokunun saçsız bölgelere anestezi altında nakledilmesi işlemidir. Anestezi ve ameliyat söz konusu olduğu için bu yöntem sonrasında kişide yara izi (ameliyat izi) kalmaktadır. Estetik açıdan FUE tekniği ve PRP’ye oranla eksiklikleri olan bu yöntemle de olumlu saç ekimi sonuçları alabilirsiniz.

Her ne kadar FUT tekniği ile olumlu sonuçlar elde edilse de, anestezinin ve yara izinin söz konusu olması, lokal anestezi uygulanan ve neredeyse fark edilmeyecek şekilde iz kalması ile sonuçlanan FUE tekniğini daha cazip kılmaktadır. FUE tekniğinde saçlı doku değil, yalnızca saç kökleri nakledilir. Bu yüzden yara izi ve anestezi söz konusu olmaz.
Bir diğer alternatif olan PRP ise henüz yeni olup, FUT tekniği ve FUE tekniğine göre daha etkili sonuçların elde edildiği bir yöntemdir. Bu yöntemde de lokal anestezi uygulanır. Fakat FUE tekniğinde az da olsa meydana gelen iz, PRP tekniğinde söz konusu değildir. Bu yöntemde trombositli kan hücreleri, hasarlı bölgeye nakledilir ve hücre yenilenmesinin yavaşladığı veya tamamen durduğu yerde yenilemenin tekrar başlaması sağlanır. Bu şekilde hem cilt hastalıklarının tedavisi, hem de saç dökülmesinin son bulması mümkündür.

Son olarak BHT yönteminden bahsetmekte yarar var… Bu yöntemde de FUE tekniği kullanılır. Kök nakli söz konusudur. Fakat nakledilen kökler saç değil, vücudun diğer bölgesindeki kıllardır. Saç kökü naklindeki gibi estetik sonuçlar elde edilmez. Bu yüzden de BHT yöntemi ile saç ekimi fazla tercih edilmemektedir.