İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saçlarımızın dökülmesi vücudumuzun normal rutini içerisinde son derece doğal bir süreçtir. Saçların dökülmesinden çok korkulsa da uzmanlara göre günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi son derece normaldir. Dökülen saç tellerinin yerine yenileri gelir ve bu süreç bu şekilde işlemeye devam eder. Ancak eğer dökülen saç tellerinin yerini yenileri almıyorsa saçların seyrekleşmesi ya da kellik problemi ortaya çıkabilir. Bu durum bile birçok kişi için büyük bir rahatsızlık sebebiyken bu durumun yıllara yayılması ve genel bir seyrekleşme sebebiyle çok fazla göze batmaz. Ancak saç kıran ve sakal kıran gibi bir sorunla karşı karşıya kalınırsa, bu durum kişinin sosyal hayatını etkileyebilecek psikolojik rahatsızlıklara dahi neden olabilmektedir.

Saç Kıran Nedir?

Tıp literatüründe alopesiareata olarak bilinen problem, saçların yer yer seyrekleşmesi ya da tamamen dökülmesi olarak bilinir. Ortalama bozuk para büyüklüğündeki bu açılmalar kalıcı olabildiği gibi, geçici bir dökülme sonucunda saçlar yeniden de uzayabilir.
Saçkıranın nedeni, bağışıklık sisteminde yaşanan bir soruna dayanmaktadır. Normalde vücudu savunmak için çalışan bağışıklık sistemi, vücudu bir tehdit olarak algılar ve akyuvar hücreleri kıl köklerine saldırarak üremelerine engel olurlar. Cansızlaşan ve güç kaybeden saç kökleri nedeniyle saçlar incelmeye ve dökülmeye başlar. Bu duruma neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de ailesinde bu problemi yaşamış olanların genetik olarak bu hastalığa yatkın olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra vücudun hormon dengesini bozan ve en büyük tehditlerden birisi olan stres de bu durumu tetikleyebilmektedir.

Sakal Kıran Nedir?

Sakalların genellikle seyrekleşmeden, belli bir bölgeden dökülmesidir. Sakalların dökülmesi pek sık karşılaşılan bir durum olmasa da aynen saçkıran probleminde olduğu gibi bunun da temelinde bağışıklık sisteminde yaşanan bir tür sorun yatmaktadır. Saçkıranda olduğu kıl köklerine saldıran maddeler aynı şekilde sakal köklerine saldırarak yer yer açılmalara sebep olabilir.

Saçkıran ve Sakal Kıran Tedavisi

Bu konuda kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Tedavi daha çok o anki dökülmeyi sonlandırmak ve saçların yeniden çıkmasını sağlamak amacı ile yapılır. Bu durumun tekrar nüksetmesine engel bir tedavi maalesef yoktur.

Sakal Kıran ve Saç Kıran Sonrası Saç ve Sakal Ekimi Yapılabilir mi?

Hem sakal kıran hem de saçkıran nedeniyle yaşanan dökülmeler belli bir bölgeden olduğu için oldukça rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkarır. Bazı durumlarda dökülen kıl köklerinin yerine yenisi de gelmediği için birçok kişi bu durumla yaşamayı kabullenmek zorunda kalır. Ancak saç ve sakal ekimi teknolojisi sayesinde bu durumdan kurtulmak mümkündür ve son derecede kolaydır. Tek yapılması gereken konusunda deneyimli bir uzmandan destek almaktır. Uzman kişi mevcut durumda saç ekimi yapılabileceğine kanaat getirirse, yapılacak bir operasyonun birkaç gün sonrasında günlük hayata bu rahatsız edici görüntüden kurtulmuş olarak dönmek mümkündür.