İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Sakal ekimi nedir?

Yetişkin bir erkeğin çeşitli sebeplerden dolayı kaybettiği sakallarını kalıcı olarak geri getirme yöntemidir.

Peki,  sakallar neden kaybedilir?

Başta hormonal sebepler gelmektedir. Daha sonra çeşitli enfeksiyonlar, mantar hastalıkları, “sakal kıran” benzeri hastalıklar, stres ve kazalar. Bunların dışında sakalın hiç çıkmadığı köselik gibi durumlar veya kaza sonucu oluşmuş yara izleri sebebiyle de sakal kaybı gözlemlenmektedir.

Sakal ekim yöntemleri

Sakal ekim yöntemi olarak modern teknoloji olan FUE tekniği kullanılır. FUE tekniğinde sakalların çıkacağı alanlar için çok küçük deliklerle kanallar açılır. Ekim yapılacak alan belirlendikten sonra ense üzerindeki kıl kökleri kullanılır.

FUE yöntemi nasıl uygulanır?

Ekim yapılması planlanan bölge prova edilir. Gerekirse yüz şekline göre bilgisayar üzerinde canlandırılır. Prova işlemi tamamlandıktan sonra ense üzerinden alınan kıl kökleri azar azar ekim yapılacak alana nakledilir. Burada kanal açmak yerine 0,5 veya 0,6mm’lik delikler açılarak ekim yapılması daha doğrudur.  Böylece sakalların daha doğru bir açı ile çıkması da sağlanmış olur. Sakal ekimi sonrası uzayan sakalların sahip olması gereken açı 30 derece olmalıdır. FUE tekniğinde kıl kökleri tek tek alınıp ekilmelidir.

Sakal ekimi ne kadar sürer?

Sakal ekimi süresi ekilecek alanın büyüklüğü ile paraleldir, ancak bir süre vermemiz gerekirse, ortalama 5-7 saat arasında işlemin tamamlanabildiğini söyleyebiliriz. Bu sürenin içerisine yemek molaları ve öncesinde yapılan hazırlıklar da dâhildir.

Kimlere uygulanabilir?

21 yaşını doldurmuş herkese uygulanabilir. Sakal köklerini bir kaza ya da yanık sonucu kaybetmiş kişilere de uygulanabilmektedir.

Acı ya da ağrı hissedilir mi?

Operasyon sırasında lokal anestezi uygulanacağı için hiçbir acı ya da ağrı hissedilmez.

Riskli bir operasyon mudur?

Sakal ekim operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi yönünden herhangi bir risk teşkil etmez. Bir kesi yapılmaz ve herhangi bir kesici alet kullanılmadığı için kanama ya da enfeksiyon riski de barındırmaz.

Sakal ekimi sonrasında iz kalır mı?

Ekim sonrası açılan yeni kökler ilk gün kızarık olur. Bu kızarıklıklar yerini zamanla kabuklanmaya bırakır. Bu kabuklanmalar bir hafta içerisinde dökülür.
Sakal ekim sonrası herhangi bir kalıcı iz kalmaz.

Sakal ekimi ne zaman sonuç verir?

Yeni sakallar 2–3 ay sonra çıkmaya başlar.  3. aydan 9.  aya kadar büyüme işlemi tamamlanır ve istenilen sakal sıklığına erişir.

Ekilen sakallar kalıcı mı?

Tıpkı saç ekiminde olduğu gibi sakal ekimi de kalıcıdır.

Sakal ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ekim sonrası bir süre son derece dikkatli davranmak gerekir, yüze dokunmamak ve darbe almamak şarttır. Bunun dışında uyurken yüz üstü uyumamak da son derece önemlidir. Zaten doktorunuz ekim sonrası size gerekli talimatları verecektir.

Sakal ekimi saç ekimine göre daha zor bir işlemdir.  Hastane ve doktor seçerken dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde istemediğiniz kötü ve doğal olmayan sonuçlar alabilirsiniz.  Ekibin deneyimli olmasına ve bu işlemin hastane ortamında yapılıyor olmasına dikkat ediniz. Mümkünse önceki operasyonlara ait referans fotoğrafları isteyiniz.
Unutmayın, saçlarınızı kamufle edebilirsiniz, fakat yüzünüzü kamufle edemezsiniz.