İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Günümüz dünyasında çevre kirliliği, stres, hava kirliliği ve yiyeceklerdeki genetik bozulmalar nedeniyle hücresel boyutta çok sayıda deformasyon yaşamaktayız. Bu hücresel deformasyonlar özellikle hücre yenilenmesinde problemler oluşturmaktadır. Bu yenilenme problemleri sebebiyle erken ve hızlı cilt yaşlanması ve saç dökülmesi gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.
Saç dökülmesinin çevresel nedenlerinden en önemlisi yiyeceklerdeki kirlilik ve genetik bozukluklardır. Bu bozukluklar ve kirlilik yalnızca saç dökülmesine değil, bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Aynı şekilde stres de saç kökü hücrelerinin zarar görmesine, böylece saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Stresin saç dökülmesindeki etkisi çok büyüktür. Ne kadar fazla stresliyseniz o kadar fazla hücre kaybedip daha hızlı bir saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

Sağlıksız beslenme ve az beslenme saçlarınızı olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Yeteri kadar besin almayan vücuttaki hücreler, saç kökleri, ölmeye başlar ve dökülme oluşur. Aynı şekilde susuzluk da saç köklerine zarar verecektir. Kirli hava ve yeteri kadar oksijen alınmaması da hücreleri öldüreceği için saç kökü hücrelerini de azaltacak ve saç dökülmesi nedenleri arasında olacaktır.

Saç dökülmesinin genetik olduğuna dair bir çok gösterge bulunmaktadır. Saçlarımızın dökülmesinin sebeplerinden bazıları genetik olabilir. Eğer ebeveynlerde veya yakın akrabalarda saç dökülmesi, kellik görülüyorsa, bireyde de görülme olasılığı çok yüksektir.
Bunun dışında yaşlılık da saç dökülmesine sebep olabilir. Yaşlandıkça kendi kendini yenileme yetisini kaybeden hücreler çoğalamayacak ve ölmeye başlayacaktır. Bu durum da saçlarınızın dökülmesine neden olacaktır.

Bu nedenlerin dışında saç dökülmesine sebep olan farklı hastalıklar bulunmaktadır. Saçlarınız ani ve çok şekilde dökülmeye başladıysa, bir hekime danışmanızda fayda olacaktır.
Saç dökülmelerini etkileyen bir başka faktör ise saç bakımının yanlış yapılmasıdır. Saçın yapısına uygun olmayan şampuan, saç kremleri ve diğer kozmetikler saçlarınızı zayıflatacak, saç köklerine zarar verecektir. En sık rastlanan dökülme sebeplerinden biri de yanlış kozmetik kullanımıdır. Aynı şekilde saçlarınıza zarar verip yağlanmasına da sebep olabilir.
Saçınızı maskeleyerek sertleştirip şekillendiren saç spreyi, saç jölesi gibi kozmetikler de dökülmeye önemli bir sebeptir. Hava alamayan saç kökleri kötü etkilenip zayıflar, böylece ölmeye başlarlar. Bu da hemen ardından dökülmeyi getirecektir.

Saçlarınızı korumak ve saç dökülmesini engellemek için yapmanız gereken, saçınızın yapısına uygun kozmetikleri kullanmak, saçınızı yıpratacak şekillendirmelerden, özellikle saç jölesi gibi şekillendiricilerden kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve vücuda giren toksinleri daha hızlı atabilmek amacıyla spor yapmaktan ibarettir. Saçlarınız vücudunuzun göründüğünden çok daha hassas bir bölgesidir. Bu nedenle özenle korumak ve ilgi göstermek sizin faydanıza olacaktır.