İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç, insanın ömründe, bebekliğinden itibaren ortaya çıkan ve çeşitli faktörlere bağlı olarak ömür boyunca onu terk etmeyen bir özelliktir. Beyin bölgesini sıcak ve soğuktan korumasından, estetik güzellik kazandırmasına kadar pek çok konuda insanların yardımcısı olmuştur.

Doğuştan, genetik olarak vücut hücrelerimiz tarafından bilinen ve nasıl üretileceği bu hücrelerin genetik veritabanlarına işlenmiş olan saç, ortaya çıkış itibari ile bazı evrelerden oluşur. Bilim adamlar, saçın oluşumunu çeşitli sınıflandırmalara göre dört evrede incelerler. Bunlar, terminal kıllar, ara kıllar, çocuk dönemi kılları ve lanugadır.

Lanuga dönemi : Lanuga evresi, tanım itibari ile, gebelik döneminde, anne karnında iken hücrelerin ürettikleri zayıf saçlardır. Bu saçlar, bebekler üç aylıkken ortaya çıkar ve doğumdan sonra dökülürler. Saçın ilk kez ortaya çıktığı dönem, lanuga evresidir. Bu dönemde elde edilen saçlar kalıcı değildir, doğumdan sonra doğal döngü itibari ile dökülür.

Çocuk dönemi kılları : Lanuga döneminde ortaya çıkan kılların dökülmesi sonucunda, vücutta kaş, kirpik gibi oluşumların yanında, kafa bölgesinde yer alan kılların ortaya çıktığı döneme verilen isimdir. Çocuk dönemi kılları, genellikle yok olacak kadar dökülme göstermezler.

Terminal kıllar : Saçın oluştuğu dönemdir. Terminal kıllar, bacaklarda, kollarda ortaya çıkan tüyler ve kafada ortaya çıkan saçlardır. Bu dönemde, insan saçlarına kavuşur ve söz konusu saçlarını korur. Hücrelerin genetik şifrelenmesi bağlı olarak dökülme yaşanması veya yaşanmaması kişinin kendisine bağlıdır. Sağlıklı hücrelerde dökülme yaşanmaz, ancak kişinin genetik şifrelemesine bağlı olarak, saç dökülmesi veya kellik gibi problemler ile karşı karşıya kalınabilir.

Ara kıllar :
Bu dönemde, ergenliğin etkisi ile cinsel bölgelerde, koltuk altında ve erkekler için sakal, bıyık bölgesinde ortaya çıkan kıllar yer alır. Tüm vücudumuzda yer alan kıllar, saç sayılacağı için, ara kıllar dönemi de saçın evreleri dahilindedir. Ara kıllar kalıcıdır, dökülme yaşanması çok nadir görülen bir olaydır.