İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç, insanların genetik olarak ebeveynlerinden ve soy ağaçlarından kazandıkları, alnın bitiş noktasında ense köküne kadar gelen, kıl kökü hücreleri adı verilen hücreler aracılığıyla varlığını koruyan ve sağlıklı hücrelerin bir iki ile yedi yıl arasında yaşamlarını koruyabildikleri özelliklere sahip bir bölgemizdir.

Saç hücreleri, tamamen genetik olarak işlenen DNA ile bağlantılıdır. Saç dökülmeleri ve kellik gibi problemler de bu DNA hücrelerinde işlenmişlerdir. Tüm bu genetik bağlantı, kişinin soy ağacındaki saç hücrelerinin sağlığına ve yaşam süresine bağlı olarak, olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Bir insanın başında, ortalama 100.000 adet saç kökü bulunur. Bu saç kökleri, insanın estetik görünüşünü tamamlayan ve göze hitap edecek bir baş bölgesi yaratan saçlara dönüşür. Saç, keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Bu protein, başınızda bulunan her saç telinin temel maddesidir.

İnsanlarda bulunan her saç telinin kökü, kendine ait bir damar ile vücudun dolaşım sistemine bağlanmıştır. Bu damarlar, sağlıklı bir biçimde aktarım yaparak, gereken vitamin ve minerallerin saçlara götürülmesini, böylece sağlıklı bir uzama olmasını sağlar.

Saç kökleri genellikle yenilenebilen hücrelerdir. Ortalama ömürleri 2 ile 7 yıl arasında olsa da, saç köklerinin bitmesi mümkün değildir. Genetik olarak mükemmel saç hücrelerine sahip olan bir insan, ömrü boyunca saç dökülmesi veya kellik gibi problemler ile karşılaşmayacaktır.

Saçlar, vücudumuzun estetik görünüşünü tamamlayan en önemli noktalardandır. Bu estetik, hem insanın kendine güvenini artırmakta hem de diğer insanların bakışları altında daha rahat hissettirmektedir. Saç, kaybedene kadar kıymeti anlaşılmayan fakat birçok açıdan vücudumuzun gerçekten önemli bir bölümüdür. Bu sebeple, genetik nedenleri bir yana bıraksak, saçlarımızı korumak ve yeteri kadar iyi bakımını yapmak en büyük sorumluluklarımızdandır. Böylece, var olan hücrelerin korunması sağlanabilir ve verimli bir saça sahip olunabilir.