İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saçkıran, saçların yer yer yuvarlak delikler ortaya çıkacak şekilde dökülmesi problemi. Genellikle bağışıklık sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle, görevi vücudu korumak olan akyuvarların saç köklerindeki hücrelere saldırması ile ortaya çıkar. Bu saldırı nedeniyle saç kökleri zayıflar ve yer yer dökülmeler yaşanır.

Temel sebebin bağışıklık sistemindeki bir sorun olduğu bilinen hastalığın tetiklenmesi ise stres ve hormonal değişimlerle de olabilmektedir. Bunun yanı sıra genetik faktörler de bu hastalığa yakalanma riskini artıran önemli bir detaydır. Ailesinde saçkıran problemi yaşamış bir kişi olanlar bu sorunla karşılaşmaya daha yatkındır.

Saçkıran Yüzünden Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar mı?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Bazı kimselerde dökülen saçlar tamamen yerine gelirken, kimisi için dökülen alandaki saçlar bir daha hiçbir şekilde yerine gelmemekte ya da oldukça seyrek ve güçsüz çıkmaktadır.Saçkıran problemi ile ilk defa karşılaşmış olan bir kişinin yapacağı ilk iş hemen doktor kontrolüne başvurmaktır. Erken alınacak önlemler ve ilaç tedavisi ile bu süreci yavaşlatmak ve durdurmak mümkün olabilmektedir. Ancak saçkıran nedeniyle bir bölgede saçlar dökülmüş ve yeniden çıkmamışsa, maalesef bu durum genellikle kalıcıdır ve çözümü ilaçla mümkün değildir.

Saç Kıran Olana Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Eğer kişi doktor kontrolünden geçmiş ve yapılan tedavilerden istenilen sonuç alınamamışsa, saçlar yeniden çıkmıyorsa, bu noktada saç ekimi uygulamalarından yardım almak mümkündür. Yapılacak bir uzman kontrolünden sonra, bölgeye özel uygulanacak bir saç ekimi ile son derece doğal bir görüntüye kavuşulabilir. Ancak sorunun kalıcı olup olmadığı, problemin devam edip etmediği gibi önemli hususlar yapılacak olan ekimden alınacak verimi etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu sebeple konusunda uzman bir kişinin daha önce izlenen tedavi yöntemlerini ve alınan sonuçları değerlendirebilecek bir bilgi birikimine sahip olması son derece önemlidir.