İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç ekimi sonrası ilk yıkama önemli bir husustur. Alınan sonucun tatmin edici olması için saç ekimini gerçekleştiren uzmanlar kadar, sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenlere dikkat etmek de bir o kadar önemlidir. Saç ekiminden sonraki sürecin önemli faktörlerinden olan “ilk yıkama” nasıl olmalıdır konusuna da dikkat edilmelidir.

Saç ekiminden bir gün sonra bandaj, ilgili sağlık personeli tarafından çıkarılır. Kimileri bandaj çıkarıldıktan sonra saçını hastanede yıkamak isterken, kimileri de evde kendi yapmak ister. Eğer saçınızı evde yıkamayı düşünüyorsanız, ekimden üç gün sonra yıkayabilirsiniz. Eğer saç ekimi merkezinde yıkama işlemi gerçekleştirilecekse, işlem üzerinden bir gün geçtikten sonra saç yıkama başlayabilir.

Saç ekimi sonrası kişiye bir losyon verilir ve saç yıkanırken de bu losyonu kullanmak gereklidir. Titizlikle saç ekiminin yapıldığı bölgeye losyon dökülür fakat bunu harici yardım alarak yaptırmanız daha iyi olacaktır. Sert müdahalelerde bulunmadan, saç naklinin gerçekleştirildiği bölgeye yumuşak dokunuşlarla müdahale edilerek ilk yıkamaya başlanır.
Losyon ile otuz dakika kadar bekledikten sonra ılık su kullanılarak losyon temizlenir. İlk yıkamanın bir sonraki aşaması ise hekim tarafından önerilen şampuanı kullanmaktır. Şampuan sonrası da durulama işlemi gerçekleştirilerek saçlar kurutulur. Bu esnada kurutma makinesinin çok sıcak hava üflememesine özen gösterilmelidir. Ilık veya soğuk olarak kullanılabilecek kurutma makinesi saçlara yaklaşık olarak 30-40 cm uzakta olmalıdır.

Yukarıdaki yıkama işlemi 7 – 10 gün boyunca günde 1 defa olmak suretiyle düzenli olarak uygulandıktan sonra devam eden süreçte kabuk tutan bölgenin daha kısa sürede yumuşaması için kullanılan losyonun kafada bekleme süresi 1 – 2 saate kadar uzatılabilir. 7 – 10 gün sonrasındaki saç yıkama işlemlerinde losyon ve şampuan kullanırken kabukların daha çabuk dökülmesi için saçınıza biraz daha bastırmanız sakıncalı değildir. Normal şartlar altında 7 – 10 gün arasında dökülmesi beklenen kabuklar, 15 gün sonunda tamamen dökülmemişse doktora görünmenizde yarar var.