İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç dökülmesinde teşhis işlemi, problemin yarattığı dökülme tarzına, yaşanan bölgeye ve miktara bağlı olarak, sorunun tam olarak anlaşılabilmesi için çok farklı yöntemlere başvurularak yapılabilecek olan bir işlemdir. Saç dökülmesi teşhis işlemi, uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılacak analizler sonucunda ortaya çıkar.

Saç dökülmesinin pek çok sebebi olabilir. Özellikle stres faktörüne bağlı olarak, saç dökülmesinin tam sebebini gerekli testleri yapmadan anlamak mümkün değildir. Stres bazlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi sanılan şey aslında başka bir problemin habercisi olabilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, saç dökülmesinde yapılacak olan teşhis işleminin ne kadar önemli ve gerekli olduğu farkedilmektedir.

Saç dökülmesi problemi karşısında yapılabilecek teşhis, sorunun türüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin, lokal anestezi ile biyopsi işlemi yapılarak teşhis edilebilecek problemler olduğu gibi, saçın kopartılması sureti ile saç ve saç kökünün üzerinde çeşitli inceleme ve testler yapılarak teşhis edilebilecek problemler de vardır.

Biyopsi yönteminde, lokal anestesi uygulanarak, kişinin deri bölgesi incelenir. Uyuşturma işlemi yapıldığı için hiçbir acı hissi söz konusu olmamaktadır. Bunun sonucunda deride oluşan problemlerin farkına varılacak ve uygun tedaviye başlama fırsatı doğacaktır.

Biyopsinin dışında, saç koparma yöntemi ile de bazı teşhisler yapılabilmektedir. Bu yöntem, kıl kökünün etkisini ve geçtiği noktaları belirlemek amacıyla yapılır. Sonucunda ise, kimi saç dökülmesi problemleri keşfedilerek gerekli görülen tedavi anında başlatılabilir.

Saç büyümesinin izlendiği, fototikogram tekniği ile, saç büyümesinin ne kadar sürede ne kadar yoğunlukta gerçekleştiği hesaplanır. Aynı şekilde, bu yöntem aracılığı ile, derinin üzerine yerleştirilecek kamera ile, saç derisi milimetrik seviyelerde incelenerek gerekli teşhisler yapılabilmektedir.

Tüm bu teşhislerden hangisine ihtiyaç duyacağınız probleminizin nasıl yaşandığına bağlı olarak değişebilmektedir. Bunun için en doğru sonuçları size doktorunuz sunacaktır. Saç dökülmenize bağlı olarak uygun yöntemler ile problemi teşhis edecek, hemen ardından size uygun tedaviyi uygulayacaktır.