İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, herkesin, normal olarak her gün 50 ilâ 100 tel arası saç telinin dökülmesi durumunu ifade eder. Bu durum, hücre bölünmesinin ve devamlılığının bir gerekliliğidir. Ancak bazı durumlarda, dökülen saçların sayısında beklenmedik bir atış gözlenir ve yerini yenisi almazlar.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Stres:

Vücut stres altında iken, insan metabolizması olduğundan farklı çalışır vesonuç olarak saç kökü de bu durumdan nasibini alır. Kişi strese ne kadar maruz kalırsa saçı da o kadar hızla dökülür. Saçlar eğer sadece stres yüzünden dökülüyor ise endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü çoğu zaman dökülen saçların yerine yenileri çıkar.

Kansızlık (Anemi ):

Kısaca, vücuttaki “alyuvar” adı verilen kırmızı kan hücrelerinin azlığı olarak tarif edilen kansızlık hastalığı sonucunda saç dökülmesi hızı artar. Azalan alyuvar sayısı ile kanın taşıdığı demir sayısı da doğru olarak azalır ve başka belirtiler eşliğinde saç dökülmesi tetiklenir. Belirtiler başladığında doktora başvurarak kansızlığı ve beraberinde getirdiği saç dökülmesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Tiroit Hastalıkları:

Vücuttaki bazı hormonların üretiminden sorumlu olan tiroit bezinin az çalışması sonucu “hipotiroidi”, aşırı çalışması sonucu ise “zehirli guatr” adı verilen hastalıklar ortaya çıkar.

Her ikisinde de kişinin metabolik döngüsü bozulur, bağırsaklardaki demir ve vitamin emilimi sağlıklı gerçekleşemez, bunun sonucunda, saç kökleri de yeterince beslenemeyip saçların dökülmesine neden olur. Özellikle tiroit eksikliğinde yani hipotiroidide görülen aşırı saç dökülmesi, doktor tarafından teşhis edilip hızla tedavi edildiğinde saç dökülmesinin de büyük oranda önüne geçilmiş oluyor.

Saçkıran: Bilimsel adıyla ‘alopesi areata’ diye bilinen,saçın belirli bölgelerinde ve yaklaşık olarak 3’er santimlik halkalar şeklinde meydana gelen hastalıktır.Bu hastalık sonucu, bölgesel saç kayıpları yaşanır ve ortaya çıkan görüntü çoğu zaman insanı rahatsız eder.

İlaç Kullanımı:

Hastalık durumunda kullanılan ilaçlar,içerdikleri bazı etken maddeler sebebiyle saç köklerini olumsuz etkiler ve bu da saç dökülmesine neden olur. Kullanılan ilacın bırakılması halinde saç dökülmesi de büyük ihtimalle ortadan kalkar.

Genetik Faktörler:

Genetik faktörler kalıcı saç dökülmesinde en sık karşılaşılan durumlardır. Şöyle ki; baskın genini aldığı anne ya da baba tarafındaki birinci dereceden akrabalar arasında kellik durumu olanlar,bu durumu dikkate alınmalıdır. Saç dökülmesi artmış ise önlemi erkenden alınmalı ve başlamadan önüne geçilmelidir.

Vitamin Eksikliği:

Vitamin eksikliğinde yine vücut döngüsü işlevlerinde yavaşlama meydana gelir ve saç köklerinde olması gereken miktardan daha az vitamin olur. Bunun sonucunda,saç kökü tutunamaz, zayıflar ve dökülür.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinin arttığı durumlar dikkatle incelenmeli,altında tıbbi bir sebep var ise ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca saç derisini ve kökünü güçlendirici birtakım maskeler de yapılabilir. Bunun dışında PRP&Saç Mezoterapisi gibi kozmetik içerikli estetik uygulamalarla da saç dökülmesi büyük oranda engellenebilir.

Önlem Almakta Geç Kalınmış ise Ne Yapılmalı?

Saç dökülmesinde saç kaybı aniden, beklenmedik bir hızla oluşmuş ise ya da müdahale etmekte geç kalınmış ise modern yöntemlere başvurulabilir. Steril koşullar altında saç ekiminde son teknoloji olarak kabul edilen FUE tekniği ile enseden alınan saç kökleri doğru açı ile saç derisine nakil edilerek doğal bir görünüm elde edilmiş olur.