İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Ramazan ayı geldiğinde genellikle sağlık problemlerimiz için doktora gitmeyi erteleriz. Orucumuz bozulabileceğinden veya caiz olmadığını düşündüğümüzden diş tedavisinden estetik operasyonlara tüm tıp alanlarındaki kontrol ve tedavimizi geciktirmeyi tercih ederiz. Bu durum ramazanda saç ekimi yaptırmak için de geçerlidir. Özellikle geçtiğimiz yıllara kadar saç ekimi yaptırmak çetrefilli bir işti. Şimdilerde durum çok daha farklı. Saç ekiminin ardından yapılan tedavi de kısa sürdüğünden ramazanda saç ekimi yavaş yavaş artış göstermeye başladı.

Birçok Müslümanın saç ekimi ile ilgili tereddütleri bulunuyordu. Bu tereddütler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği fetvalar sayesinde yerini rahatlamaya bıraktı. Dinen saç ektirmekte herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Kellik ve seyrek saçlar kişinin kendine güvenini sarstığından psikolojisine zarar veriyor. Bu da saç ekimini lüksten çok bir ihtiyaç haline çeviriyor. Bu yüzden ramazanda saç ekimi yaptırmak isteyenler bir gün oruçlarını erteleyerek bu basit işlemi gerçekleştirebilirler. Saç ekimi sonrasında hastanın alması gereken bazı ilaçlar bulunuyor. Bu ilaçlar da iftardan sonra kullanılabileceğinden orucu etkilemiyor.

Bazı kişilerin aklına ise saç ekimini takip eden günlerde oruç tutmanın kendilerini zorlayıp zorlamayacağı sorusu geliyor. Saç ekimi düşünüldüğü gibi zahmetli bir işlem değil. Operasyon sonrasında, hasta günlük yaşamına rahatlıkla dönebilir. Saç ekimi operasyonu oruç tutmasını da etkilemez.

Peki saç ekimine giderken nelere dikkat etmelisiniz? Operasyona gideceğinizde yanınıza bir şapka almanız uygun olacaktır. Saç kökleriniz cerrahi sonrasında dış hasarlara ve enfeksiyona çok duyarlı olacağından, olumsuz koşullardan saç köklerinizi korumanız gerekir. Kullanacağınız şapka çok sıkı olmamalıdır. Gevşek bir şekilde şapkayı başınızın üzerine geçirin.
Operasyon sonrasında ağrınızı hafifletmek ve enfeksiyonları önlemek amacıyla hafif bir steroid ilaç verilebilir. Bu ilaçlar ayrıca şişmeyi de önler.
Ameliyattan sonra en az 1 ila 2 gün boyunca saçlarınızı kendi haline bırakmalısınız. Saçınızı en az iki gün sonra yıkamalısınız. Saçlarınızı yıkarken hafif bir şampuan ve ılık su kullanın. Saç kurutma makinesi kullanmayın. Saçlarınız kendi kendine kurumalı.

Saç ekiminin ardından en az iki hafta boyunca saçlarınızı güneş veya soğuk gibi olumsuz hava koşullarından korumaya özen gösterin.