İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

PRP, İngilizce açılımı ile Platelet Rich Plasma tedavisi, kan yoluyla alınan ve çeşitli yöntemler ile kırmızı kan hücreleri ve kan plazmasının ayrılması sonucunda, plazmanın deri altına, ihtiyaç duyulan bölgeye uygulanması ve bu sayede kök hücre yenilenmesini hızlandırması yöntemi ile çalışan tedaviye verilen isimdir.

PRP Nasıl Yapılır?

PRP tedavisinde, hastadan alınan kan, ayrıştırılmak sureti ile kişinin kendi kan plazması elde edilir. Kan plazmasının kök hücre tedavisinin özü olması sebebi ile, ihtiyaç duyulan yere, yara izi, akne, sivilce izi, kırışıklık ve cilt deformasyonlarını gidermesi amacıyla uygulanır. Bu uygulama sayesinde kök hücreler plazmadan aldıkları destek aracılığıyla yenilenme hızını artırır ve cildin daha hızlı yenilenmesini sağlar.

PRP yöntemi uzun yıllardır yurt dışında kullanılmaktadır. Bununla birlikte bir süre önce ülkemize giren PRP yöntemi, her yıl binlerce kişi tarafından denenmekte ve başarıya ulaşılmaktadır.

PRP ihtiyaç haline göre 2 – 6 seans arasında uygulanmaktadır. Bu seansların aralıkları genellikle 2 – 4 haftadır. Bu aralıklarda yapılan plazma uygulamaları ile seanslar sonucunda başarıya ulaşıldığı görülmüştür.

PRP tedavisi ile elde edilen cilt yenilenmesi kalıcıdır. Ancak elbette her hücrede bulunan genetik yapımızın bir gereği olan yaşlanma söz konusu olduğu için, tedavinin 8 ile 10 ay arası bir sürede tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir.

PRP Neden Yapılır?

Platelet Rich Plasma tedavisi ile deride gençleşme, sivilce izlerinin ortadan kaldırılması ve yarı izlerinin giderilmesi için sıklıkla tercih edilmektedir. Başarıya ulaşan hastalar sürekli olarak tedaviyi devam ettirerek gençliklerini korumaktadırlar.

Platelet Rich Plasma tedavisini aslında bir tedavi olarak adlandırmamız eksik olabilir. Çünkü bu işlem süreklilik gerektirir ve amacı tamamen kişinin problemlerini ortadan kaldırma ve gençliğini korumasını sağlamaktır. PRP tedavisi ile süregelen seansların hepsinde uygun biçimde plazma hücrelerini edinen insanın gençliği korunmakta ve uzun yıllar boyu gençliğinden söz edilmektedir.

Aynı şekilde PRP ile tedavi gören insanlarda sivilce izleri, yara izleri gibi sorunlar ortadan kalkmakta ve kendilerini iyi hissetmektedirler.
Bu iyileşmelerin yanısıra PRP’nin psikolojik destek etkisi sayesinde insanların kendine güvenleri yerine gelmekte ve buna bağlı olarak bir takım başarılara daha kolay ulaşabilmektedirler.