İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç dökülmelerinin bir çok sebebi bulunur. Bunlardan biri de, primer cilt hastalıklarının sebep olduğu dökülmelerdir. Primer kelimesi, latincede, birincil anlamına gelmektedir. Birincil seviye cilt hastalıklarının sebep olduğu bu dökülmeler, kendi aralarında iki kategoride değerlendirilir.

Primer saç dökülmeleri, yara izi yapması veya yapmamasına bağlı olarak iki kategoride sınıflandırılır. Bu tarz saç dökülmesi, problemin derinliği ve sebeplerine bağlı olarak tedavi edilebilir. Tedavi edilemeyecek olan primer saç dökülmeleri ise, saç ekimi yöntemine başvurularak çözüme kavuşturulabilir.

Yara izi bırakan dökülmeler, deride oluşan cilt hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumlarda tıbbi yardım alınması önemli bir şarttır. Söz konusu dökülmelere sebep olan cilt hastalığının arkasında çok daha farklı, çok daha ciddi sebepler yatıyor olabilir.

Yara izi bırakmayan primer saç dökülmelerinde ise, genellikle sebepler bellidir. Örneğin, “Androgenic Alopecia” adı verilen, tipik erkek saç dökülmesinde, sebeplerin büyük çoğunluğu kişinin ebeveynlerinden genetik yol ile aktarılan DNA yapılarıdır. Genetik dökülmeler sonucunda tedavi fırsatı her zaman olduğu gibi vardır. Saç ekimi yöntemi ile kaybolan saçların yerine doğal ve sağlıklı saçların aktarılması mümkündür.

Diğer yara izi bırakmayan dökülmeler, Telogen effluvium, Alopeci Areata, Tinia capitis, Travmatik Alopesia isimlerine sahiplerdir. Telogen dökülmeler genellikle doğum sonrasında ortaya çıkan dökülmelerdir.

Dökülme esnasında veya sonrasında yara izi bırakan primer saç dökülmeleri ise, genellikle deri ve cilt hastalıklarının ilerleyen seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkan, latince isimleri Cutenous Lupus, Folliculitis, Folliculitis Decaluans, Pseudo pelade ve Lenear Scleroderma olan dökülme türleridir.

Kliniğinize danışarak bu dökülme türleri hakkında ayrıntılı bilgi almanız ve eğer primer saç dökülmesi durumu yaşıyorsanız, yapılması gerekenleri öğrenmeniz mümkündür. Size uygun yapılacak bir tedavi ile tüm bu problemlerin çözümüne kavuşabilirsiniz.