İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saçların belirli bir seviyeye kadar, doğal döngüsünden kaynaklı olarak dökülmesi normal olarak kabul edilir. Saç dökülmesi, saçın yaşam evresine bağlı olarak, dinlenme sürecine giren saç köklerinin, saçlar ile bağlantısının kopması sonucunda oluşur. Bu durum, saçın yaşam döngüsünün son halkasıdır.

Söz konusu bu döngüden sonra, dökülen saçlar yerine, yeni saç üretimi yeniden sağlanacaktır. Bu durumda ise saçın yaşam döngüsü yine en başa dönecek ve üretimine devam edecektir.

Normal saç dökülmesi, günlük ortalama 80 ile 100 tel arasında gerçekleşen dökülmelerdir. Söz konusu bu dökülmeler, doğal döngüden dolayı gerçekleştiği için paniğe kapılmaya gerek yoktur. Dökülen bu saçlar yerine yenileri çıkmaktadır.

Saç dökülmeleri, normal olarak hamilelerde ve yeni doğan bebeklerde de görülür. Bu evreler tamamen döngünün kapsamındadır.

Saçımızda bulunan 100.000 telden, günlük olarak ortalama 80 – 100 telin dökülmesi hiç de önemli bir şey değildir. Saçın yaşam döngüsünde bahsettiğimiz gibi, saç dökülmesi, belli bir çerçevede normaldir.

Eğer saçınız tarama, yıkama gibi günlük işler esnasında, bahsettiğimiz miktarlar içerisinde dökülüyorsa endişelenecek bir şeyiniz yok demektir. Fakat, saç dökülmesi bu miktarın üzerinde gerçekleşiyorsa, mutlaka bir doktora görünmeniz önerilir. Çünkü saç dökülmesi, bir çok hastalığın belirtisi olabilecek bir durumdur.