İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

manual punch yöntemi

Saç ekiminde son derece önemli yöntemlerden olan manuel punch yönteminin tarihine bakacak olursak ilk olarak 1950 yılında Avrupa’da saç ekim öncüsü olarak kabul edilen Dr. Orentreich tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu yöntemde bir hayli gelişmiştir, fakat günümüzde bu yöntemi kullanan saç ekim firmasının çok ama çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Saç ekiminde kullanılan bazı tekniklerde greft sayısında yeterli verimin alınamaması, iyileşme sürecinin biraz daha uzun olması, dokuya zarar vermesi gibi nedenlerden dolayı geliştirilen Manual Punch yöntemi yukarıda bahsedilen sorunların oluşmaması önerilen bir yöntemdir.

Manuel Punch Yöntemi ile Greft Alımı

Bu yöntem ile ilgili biraz daha detaylı bilgilere bakacak olursak elektrik ve belirli bir devir ile çalışan  Fue mikro cihazın kalem kısmındaki piyasemen aletinin ucunda bulunan punchın manuelleştirilmiş hali olduğunu söyleyebiliriz.

Manual Punch yöntemi sırasında saç ekimi yaptıracak olan kişi oturur pozisyonda olmaktadır. Manual punch yönteminde saç kökleri tek tek alındığından dolayı işlem biraz uzun sürmektedir. Saç köklerinin tek tek alınması sonucunda ise greft kaybı maksimum %1 seviyelerinde olmaktadır, bu oran diğer saç ekim tekniklerinde %15 seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Punch uçlarına değindiğimizde 0,4mm ve 0,8mm olarak değişmektedir. Hangi ucun daha iyi olacağına ise saçlarınızın yapısı ve kalınlığına göre karar verilmektedir.

Doktor cihazı el ile manuel olarak döndürür ve bunun sonucunda saç kökünde gevşeme olur, gevşetilen bu kökler micropen-set ile teker teker toplanır. Bu teknik kullanılarak günde en fazla 2500 greft alındığını, üstü greft sayısında ise işlemin iki güne bölündüğünü söyleyebiliriz. Alınan bu kökler sonrasında özel bir solüsyon içerisinde bekletilir ve saç ekim işlemine geçilir.

 Manuel Punch Yöntemi Faydaları

  •  Doku hasarı minimum düzeyde olmaktadır.
  • Donör bölgede İyileşme süresi birçok saç ekim yöntemine göre daha hızlı olmaktadır.
  • Saç ekimi için dökülmeye dirençli bölgelerden kıl köklerinin manuel punch ile tek tek alınmasından dolayı greft %1 i geçmemektedir. Diğer birçok teknikte bu oran %15 olmaktadır.