İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saçlar, vücudumuzun hem hassas hem de önemli bir bölgesidir. Saç kökleri, kan dolaşımını en çok hisseden hücrelerden olduğu için kan yolu ile gelebilecek olan tüm olumsuzluklara açıktır. Bu kimi zaman ilaçlar, kimi zaman ise hormonal dengesizlikler dolayısıyla ortaya çıkabilecek olan saç dökülmelerine sebebiyet vermektedir.

Aynı şekilde saç köklerimiz, stres ve ruh halimizden de ciddi anlamda etkilenebilmektedirler. Bu kadar hassas olan hücrelere karşı iyi bir bakım en önemli gerekliliklerdendir.

Bu kadar hassas bir yapıya sahip olan saç kökleri, aynı zamanda ciddi anlamda görsel bir imaj oluşturmaktadır. Tarih boyunca, insanların saçları betimlenmiş ve güzelliklerine güzellik kattığı söylenmiştir. Ressamlar, şairler, heykeltraşlar çoğu zaman bir kişinin saçlarından ilham almış ve onunla ilgili sanat eserleri yaratmışlardır.

Durum böyle iken, bizler de saçlarımızı çeşitli kozmetikler aracılığıyla güzelleştirmeye, saçlarımızın bakımını yapmaya çalışmaktayız. Ancak yapılan bu bakım, çoğu zaman yanlış kozmetik ve aşırı yıpratma sonucunda faydadan çok zarar doğurmaktadır.

Kozmetiklerde genellikle “yağlı, kuru veya normal saçlar için” şeklinde, üç sınıfa ayıran bir kategorileme sistemi görürüz. Bu doğrudur, fakat bir kişinin saçı ne kadar yağlı görünse de aslında kuru olabilir. Saçınızın özelliklerini çeşitli analizler yapmadan anlamanız çok zordur. Bunun için ise, uzmanlar tarafından yapılacak bir analiz işlemine başvurmanız önemli bir gerekliliktir.

Yanlış kozmetik seçiminin yanında, saç boyaları ve şekillendiriciler de saç köklerine zarar vererek dökülmeye sebep olan faktörler arasındadır. Özellikle saç boyaları, hem saçlara hem de saç kökü hücrelerine zarar veren kimyasallar içermektedir. Aynı şekilde saç şekillendiriciler, saçlarınızın kök bölümüne zarar vererek dökülmeye sebep olmaktadırlar.

Saçın sık taranması, bilinçsiz biçimde yapılan kafa masajı da direk olarak saç kökü hücrelerine etki ederek dökülmeye sebebiyet verebilecek sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Saçlarınız düşündüğünüzden çok daha hassastır. Bu sebeple bilinçsiz kozmetik kullanımı ve saç şekillendirici kimyasallardan kaçınmanız gereklidir.