İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç dökülmesi genel olarak her 3 kişiden 1’inde görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bayanlara nazaran erkeklerin nerdeyse hepsinde saç dökülme problemi görülmektedir. Bu durumda ise akla ilk gelen çözüm yöntemlerinden biri saç ekimi olmaktadır. O halde şunu sorgulamak gerekir ki, saç ekimi herkese uygulanabilir mi?

Öncelikle estetik olarak yapılan bu tür operasyonlarda olduğu gibi saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin de doktorlar tarafından gelişim çağını tamamlamış yani en azından 18 yaşını geçmiş olması tavsiye edilmektedir. Eğer tedavi edilecek kişi karaciğer, kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklardan birine sahipse; bu kişilerde saç ekimi uygulanması tehlikeli sonuçlara neden olabileceğinden doğru değildir. Saç ekimi işlemi saçın kök kısmında yani verici alanında yeterli sağlıklı köke sahip olmayan kişilere uygulanamamaktadır çünkü bu operasyon için öncelikle kişiden kendi saç kökleri alınmaktadır. Bir başka deyişle kişi tamamıyla kel ise saç ekimi bu kişiler için bir çözüm yöntemi olarak uygulanamaz.

Genel olarak saç dökülmesiyle ilgili şikâyetçi olan kişilerin her şeyden önce yapması gereken şey yeni saç ekiminden önce var olan saçlarını korumak olmalıdır. Bunun için de çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Eğer saç ekimi yaptırmak isteyen kişi daha önceden bu tür bir işlem yaptırdıysa kişinin saç köklerinin uygunluğuna göre birkaç seans ile yenileme yapılabilir. Ancak daha fazla seans yapılmaz ki özellikle genç yaştaki kişiler de ileride yine saç dökülmesi olabileceğinden ekim işlemleri bir işe yaramayabilir. Bunun içindir ki genç insanlara bu tür operasyonlar önerilmez ancak yapılması isteniyorsa doktorun belirlediği süreç ve talimatlar doğrultusunda saç ekim işlemi yapılmalıdır.

Bayanlarda ekim işlemi seyrek saçlar için uygulanmamaktadır. İşlem yapılabilmesi için saçların epey dökülmüş olması gerekir ki bu zaman çok doğru belirlenmelidir yoksa az önce de bahsedildiği üzere kellik durumlarında saç ekimi yapılamaz.