İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Genel olarak saç dökülmesinin en önemli sebebi olan genetik yapı, kadınlara aktarımı çok zor olması sebebi ile, kadınlarda çok nadir görülen bir dökülme tipidir. Saç dökülmesinin sebebi, kadınlar için genetik olarak aktarılan bir durum değildir.

Saç dökülmesi, genetiğe ve sağlık problemlerine bağlı olmadan, nadiren rastlanan bir sorundur. Saç hücreleri, ömür boyunca görevlerini yerine getirebilir ve dökülme gerçekleşmeden, estetik görüntüden uzaklaşılmadan, insanlar ile birlikte yaşamaya devam edebilirler.

Kadınlarda saç dökülmesi belli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genelde, kadınlarda saç dökülmesinin sebebi anlaşıldıktan sonra, çeşitli tedaviler ile dökülmenin önüne geçilmesi mümkündür. Saç ekimi yöntemine ise bu tedavilerden bir sonuç alınamadığı zaman veya teşhisin tam olarak koyulamadığı zamanlarda başvurulmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri tedavisi kadar kolaydır.

Kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biri, hamilelik döneminde ortaya çıkan hormon dengesizlikleridir. Hamilelik döneminde, çeşitli hormonların dengesizliği sonucunda ortaya çıkan bu dökülme en fazla iki ile altı ay arasında sürmektedir. Bu süreden sonra, doğal olarak tamamen iyileşme sağlanır ve saç dökülmesinin önüne geçilir.

Kadınlarda rastlanan tüm saç dökülmeleri neredeyse tamamen bu sebepten kaynaklanmaktadır. Telojen effluvium hormonunun etkisinin azalması sonucunda, açık bir şekilde saç dökülmesi görülebilmektedir. Bunu gören bayanlar genellikle paniğe kapılarak kendilerinde bir problem olduğunu düşünmektedir. Ancak düşünceleri tamamen yersiz ve gereksizdir. Çünkü bu hormon ne kadar az aktif ise o kadar çok dökülme yaşanacaktır.

Doğum sırasında başlayan bu süreç ile birlikte, doğumdan sonra da devam eden bir süreç söz konusu olabilir. Altı aya kadar sürebilecek olan bu dökülme, kendiliğinden iyileşmez ise çeşitli analizler aracılığıyla sebepler öğrenilerek tedavi süreci başlatılır.

Kadınlar için genetiğe bağlı olan dökülme nadiren rastlansa da yine de risk grubu dahilindedir. Eğer bu tarz bir dökülme veya sebebi anlaşılamayan, tedaviye yanıt vermeyen bir problem söz konusu ise, saç ekimi yöntemine başvurulabilir.