İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saçlar kökleri, insan vücudunda en çok kan dolaşımının yapıldığı bölgelerden biridir. Aynı şekilde, söz konusu kan dolaşımı aracılığıyla maruz kalabilecekleri her türlü etkiye de fazlasıyla hassas olan saç kökü hücreleri, çoğu zaman çeşitli minerallerin eksikliği, hastalıklar veya farklı biyolojik faktörler dolayısı ile işlevsiz hale gelerek saç dökülmelerine sebebiyet verebilmektedirler.

Saç kökü hücreleri, bu derece hassas olmaları nedeniyle, çoğu zaman vücutta ortaya çıkan rahatsızlıklardan etkilenmektedirler. Bu rahatsızlıklardan etkilenen saç hücreleri, yaşam döngülerinden biraz saparak, kolayca yaşam döngülerinin ikinci veya üçüncü evresine, saç dökülmelerinin yaşandığı döneme geçiş yapabilmektedirler.

Hassas olan bu hücrelerimizin dökülmelerinde pek çok sebep bulunabilir. Genellikle genetik olan bu sebeplerin dışında, onlarca farklı rahatsızlıktan dolayı dökülmeye rastlamak mümkündür. Saç dökülmesi hem hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi hem de çeşitli hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilir.

Kimi zaman, bazı hastalıkların en büyük belirtisi olarak gösterilen saç dökülmeleri, hastalığa yakalandığınızda da ortaya çıkabilir. Örneğin, AIDS hastalığına yakalandığınızda saçlarınızın dökülmesi söz konusu olacaktır.

Hastalıklara bağlı saç dökülmesi, pek çok türden hastalıkta rastlanılabilecek bir durumdur. Genellikle, AIDS, Lupus Erythematosus, Sekonder Sifiliz, Hypotiroidi, Hypertiroidi gibi hastalıklara bağlı olarak dökülmelere rastlanmaktadır. Bu hastalıkların dışında, birçok sağlık problemi de saç dökülmelerine sebebiyet verebilmektedir.

Saçlarınızın dökülmesinin bir sağlık problemine bağlı olarak ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz gereklidir. Belirti olarak da sayılabilecek olan saç dökülmeleri, sizi ciddi bir sağlık sorununun ilerlemesinden kurtarabilir.

Saç dökülmesi hastalıklara ve çeşitli sağlık problemlerine bağlı olabileceği gibi, protein, demir, çinko, biotin ve magnezyum gibi vücudun her zaman ihtiyaç duyduğu minerallerin eksikliğinde de ortaya çıkabilir.

Saçlarımız hassastır. Dikkat edilmezse pek çok sebepten dolayı dökülme yaşanabilir. Aynı zamanda saçlarımız, hassas olmaktan öte, pek çok konuda bizler için koruyucudur. Örneğin, hastalıkların belirtisi olabilecek olan dökülmeler, vücudunuzda yayılmakta olan, hayati tehlikeye sebebiyet verebilecek bir problemin önüne geçmenizi de sağlayabilir.