İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Fut, yani uzun adıyla, folliküler ünite transplantasyonu, başlangıç itibari ile doksanlı yıllarda ortaya çıkmış bir tekniktir. Doksanlı yıllarda, saç ekiminde günümüz teknolojilerinin olmaması sebebi ile sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan FUT, çoğu zaman beklenilen başarıya ulaştırmasa da etkili bir yöntem olarak anılmaktaydı.

Fut uygulamaları, özellikle ülkemizde, doksanlı yıllarda sıklıkla gerçekleştirilmekteydi. Günümüzde ise, gelişmiş tekniklerin ortaya çıkması sonucunda, çoğu klinik tarafından tercih edilmemektedir. Ancak, FUE gibi gelişmiş tekniklerin uygulanması için, tecrübe ve uzmanlığa ihtiyaç duyması dolayısıyla, hala FUT tekniği ile saç ekimi yapan kliniklere rastlamak mümkündür.

FUT saç ekimi tekniği, FUE gibi gelişmiş bir tekniğin uygulanabilirliği ile ortadan kalkmıştır. Hala bazı yerlerde kullanılan FUT, ciddi anlamda başarısızlıklara ve hasta için olumsuz durumlara sebebiyet vermektedir.

FUT uygulaması esnasında, genellikle enseden alınan bir doku parçası, çeşitli yöntemler ile mikro greftlere ayrılmaktadır. Bu mikro greftler kanal yöntemi ile ekim yapılacak olan bölgeye aktarılarak, saçlı doku oluşturulması sağlanmaktadır.

FUT uygulaması esnasında doku alınan ense bölgesi, lokal anestezi altında, cerrahi yöntemler ile kesildiği için, gerekli dokular alındıktan sonra dikiş yöntemi ile kapatılmaktadır. Ekim bölgesinde ise kanal yöntemi uygulanmakta, cerrahi operasyona gerek duyulmamaktadır.

FUT yöntemi ile saç ekimi yapma amacıyla doku alınan ense bölgesinde yer alan dikişler, ortalama 12 ile 15 gün arasında bir sürede alınmaktadır. Bu bölgede yara izi kalmakta ve çoğu zaman uyuşukluk gibi hislere sebep olması nedeniyle, hastalara uzun yıllar rahatsızlıklar vermektedir.

FUT tekniği ile, ortalama 4 ile 5 saat arasında 1500 greft ekimi, yani 3000 ile 4000 arasında saç teli ekimi gerçekleştirilebilir. Bu oran FUE tekniğine göre çok düşük kalmaktadır.

FUT ile yapılan saç ekimi operasyonlarında doğal görüntü oluşmamakta ve yara izi kalmaktadır. Ayrıca kimi zaman acı verici bir operasyon olmasının yanısıra, verimsizliği de düşünülünce, FUE yanında hiçbir geçerliliği kalmamış, eski bir yöntem haline gelmiştir.