İstanbul0553 717 59 29   İzmir0533 161 84 78    Antalya0532 300 04 86

Saç ekimi tekniğine sıklıkla başvuran kesimde erkekler çoğunluktadır. Saç dökülmesinin bağlı olduğu pek çok etken bulunmaktadır. Bunların başında genetik faktörler ve çeşitli enzimlerin birbirleri ile girdikleri tepkimeler gelmektedir.

Erkeklerde saç dökülmesi, kişinin kendine güvenini zedelediği gibi, buna bağlı olarak hayatında bir çok başarısızlığa da sebep vermektedir. Kendine güvenmeyen bir insanın çevreye bakışı olumsuz olacak, şiddete meyilli bir hale gelecektir. Bunun akabinde ise, gerek iş hayatı, gerekse özel hayatı konusunda büyük yıkımlara uğrayacaktır.

Saç dökülmesinin psikolojik etkilerinin dışında, fiziksel etkileri de bulunmaktadır. Saç, insanda tarih boyunca estetik duygular uyandırmakta önemli bir yardımcı olmuştur. Bu nedenle, saç dökülmesi ve kellik, estetik görüntüyü de bozacaktır.

Erkeklerde saç dökülmesinin temel sebebi kalıtsal oluşumdur. Genetik yapıya ve şifrelenmeye bağlı olarak, kişide dökülme görülmesi muhtemeldir. Eğer ebeveynlerde dökülme yaşanmışsa, özellikle erkeklerin, dominant genlerden dolayı bu kalıtsal yapıyı kendilerine çekme olasılığı çok fazladır. Bunun sonucunda ise, erkeklerde kalıtsal olarak bir dökülme söz konusu olabilir. DNA şifrelerimizde yer alan bu dökülmenin kaçınılmaz olduğunun bilincinde olmak gereklidir.

Genetik sebepler ile birlikte, testesteron ve dihidrotestesteron hormonlarının da saç üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Testesteron, yani erkeklik hormonu, alfa redükdaz enzimi ile tepkimeye girdiği zaman dihidrotestesteron hormonuna dönüşmektedir.

Dihidrotestesteron, saç kökleri ile etkileşim içerisine girdiği zaman dökülmelere sebep olmaktadır. Özellikle vücudumuzun her alanında yayılabilen bu hormonlar sonucunda, pek çok kişide saç dökülmesi görülebilmektedir.

Erkeklerde, dihidrotestesteronun oranı testesteron hormonundan ne kadar fazla ise, o kadar yoğun ve çok bir dökülme görülecektir.